Izziņo “Lielā Kristapa” programmu

Raksta attēls

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums “Lielais Kristaps” šogad norisināsies no 12. līdz 15. novembrim. Filmas būs iespējams skatīties kinoteātrī “Splendid Palace”, Tallinas ielas kvartālā un tiešsaistē - Filmas.lv.

“Lielā Kristapa” atklāšanas notiks “Splendid Palace” Lielajā zālē 12. novembrī plkst. 18:30, un tajā pirmizrādīs Mārtiņa Grauda filmu “Koku opera”, kas dokumentējusi Annas Ķirses laikmetīgās operas iestudējumu Somijas mežos. Mazajā zālē būs viens seanss  – plkst. 20:00 demonstrēs Matīsa Kažas starpdisciplināro projektu “Kino un mēs”, kurā aktieri Andris Keišs un Egons Dombrovskis un komiķis Jānis Skutelis no šodienas pozīcijām skatās uz padomju laikā tapušā Latvijas kino mantojumu. Seansa laikā būs iespējams tikties ar M. Kažu un aktieriem A. Keišu un E. Dombrovski. “Lielajam Kristapam” filma nominēta kategorijā Labākais aktierdarbs galvenajā lomā (ansamblis: Andris Keišs, Jānis Skutelis, Egons Dombrovskis).

13. novembrī “Lielā Kristapa” filmas demonstrēs abās “Splendid Palace” zālēs. Plkst. 18:30 Lielajā zālē – īpašais seanss Ivo Brieža filmai “Homo Sovieticus”, kas tapusi kā Latvijas, Lietuvas un Čehijas kopražojums un. Tā, kā raksta autori, ir vērojums, kā gandrīz 30 gadus pēc Padomju Savienības sabrukuma totalitārisma laikmeta simboli un “stingrās rokas” politika atkal atgriežas. Pulksten 20:30 demonstrēs filmu “Pilsēta pie upes”, kura ir visvairāk “Lielajam Kristapam” nominētais lielā ekrāna darbs  – 15 nominācijas, tostarp kā labākajai pilnmetrāžas filmai, par režiju un scenāriju. Mazajā zālē plkst. 17:30  –  “Lielā Kristapa” mūža balvas laureātam kinooperatoram un vienam no Latvijas Kultūras akadēmijas dibinātājiem Kalvim Zalcmanim veltītā retrospektīvā programma. Tajā iekļautas četras filmas: “Mūžs” (1972, režisors Hercs Franks), “Atbalss” (1983, rež. Ansis Epners) un “Virsdiriģenti” (1983, rež. A. Epners). Visas filmas nupat restaurētas ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu, un restaurēta arī filma “Neglītais pīlēns - cilvēka bērns” (1985, rež. L. Žurgina).

14. novembris “Splendid Palace” Lielajā zālē sāksies ar animācijas filmu seansu pašiem mazākajiem skatītājiem. Plkst. 11:00 pirmizrādi piedzīvos Kristas Burānes veidota animācijas filma “Brīnumskapja” dziesmai “Māsiņas Puteklītes”, un seansā izrādīs gan “Lupatiņu” cikla jaunākās sērijas (“Kā lupatiņi brokastoja”, “Kā lupatiņi skaitīja laiku”, “Kā lupatiņi ceļoja”), gan “Animācijas Brigādes” jaunākos darbus: “Londonas brīvdienas” (rež. Jānis Cimermanis) un “Zirņa bērni” (rež. Dace Rīdūze), kas tapusi pēc Raiņa dzejoļa motīva. Arī nākamais seanss ir animācija ģimenei - pulksten 13:00 demonstrēs Ilzes Burkovskas-Jakobsenas emocionāli personīgo filmu “Mans mīļākais karš”, kas šogad triumfēja pasaules nozīmīgākajā animācijas filmu festivālā Anesī, Francija, un uz “Lielo Kristapu” izvirzīta sešās kategorijās, tostarp arī Labākā animācijas filma, Labākais scenārijs, Labākā animācijas filmas režija. Seansu pieteiks pati režisore.

Plkst. 15:00  – pirmizrāde Lienas Lindes un Armanda Zača dokumentālajai filmai “Klātbūtne”, ko pieteiks režisori, filmas varones un radošā grupa. “Klātbūtne” ir stāsts par četru Latvijas sieviešu pieredzi un pārdomām grūtniecības laikā. Tā nominēta “Lielajam Kristapam” kā Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma un Labākā dokumentālās filmas režija. Pulksten 17:00 demonstrēs Reiņa Kalviņa mākslas filmu “Maiņa”, kuras galvenais varonis Mareks strādā naktīs par taksistu, lai uzturētu savu dēlu. Filma četrās kategorijās nominēta “Lielajam Kristapa”  –  arī kā labākā debija un par labākā aktiera sniegumu (Edgars Ozoliņš). Un pulksten 19:00  – Latvijas kino vecmeistara Jevgeņija Paškēviča jaunākā filma “Ko zina klusā Gerda”, kas uz “Lielā Kristapa” balvām nominēta deviņās kategorijās, arī kategorijās Labākā pilnmetrāžas spēlfilma, Labākais spēlfilmas režija.

14. novembrī plkst. 12:00 “Splendid Palace” Mazajā zālē “Lielā Kristapa” programmu sāksies Matīsa Kažas starpdisciplināro projektu “Kino un mēs”, kam plkst. 14:00 sekos  Viestura Kariša filma “Pilsēta pie upes”. Pulksten 16:30  – nominēto īsfilmu seanss, kurā iekļautas piecas filmas: Latvijas pirmizrādi piedzīvos Kanādā dzīvojošā latviešu režisora Paula Dombrovska filma “Mans mīļais Don”, kas bija iekļauta prestižajā Kanādas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā “HotDocs”; vēl seansā iekļautas animācijas filmas “Visi mani draugi ir miruši” (režisori Nils Skapāns un Anna Zača) un “Gulbju jaunava” (režisors Kārlis Vītols), kā arī Lailas Pakalniņas “Pirmais tilts” un Ivara Zviedra “Afigenna”. Plkst. 18:00 pirmizrādes programmas “Latvijas kods” pirmo daļu, kurā iekļauti divi darbi - Paula Ķestera “Pārceltuve” un Viestura Meikšāna “Pa vidu”, un 19:30 - otrā daļa ar filmām: “Nesaprastie” (rež. Ivars Zviedris), “Melnā stārķa kungs” (rež. Māris Maskalāns) un “Dinārs” (rež. Mārtiņš Grauds).

Pulksten 18:00 Tallinas ielas kvartālā “Lielais kristaps” piedāvā noskatīties Studentu filmu konkursa darbus. Šogad šajā programmā iekļautas filmas “Divas strīpiņas” (rež. Alise Zariņa), “Novirze” (rež. Kate Rasa Ozola), “Sapņu pavasaris” (rež. Rūta Znotiņa), “Suspensija Prima” (rež. Georgs Harijs Āva), “Šambala” (rež. Kristaps Opincāns). Programmu pieteiks tās autori un varoņi: A. Zariņa, K. R. Ozola, R. Znotiņa un Gerds Lapoška, G. H. Āva un Darja Vertova, K. Opincāns. Žūrijas vērtējumā labākās studentu filmas autors saņems Lielā Kristapa lukturi.

Divas diennaktis  – 14. un 15. novembrī  – interneta vietnē Filmas.lv būs skatāma “Lielajam Kristapam” nominēto dokumentālo filmu programma, un visas filmas, izņemot Ivara Zviedra “Valkātāju”, būs skatāmas arī ārpus Latvijas. Programmā iekļautās filmas: “Valkātājs” (rež. I. Zviedris), “Klejotāji” (rež. M. Kaža), “Skaistai būt” (rež. Andra Doršs), “Pārgājiens `44” (rež. Lauris un Mārcis Ābeles), “Dainu kamermistērija” un “Es karā aiziedams” (rež. Aleksandrs Okonovs, pirms filmas - saruna ar Latvijas eksprezidenti Vairu Vīķi Freibergu), kā arī Dzintras Gekas veidotais četru filmu cikls “Katra diena simtgadē”. Portālā Filmas.lv skatāma arī šī gada Mūža balvas ieguvēja Kalvja Zalcmaņa filmu retrospektīva.

Galvenais “Lielā Kristapa” notikums - balvu pasniegšanas ceremonija - notiks svētdien, 15. novembrī un tiks translēta LTV, LSM.lv un REplay.lv. Svinīgajā ceremonijā, kas šogad norisināsies jaunā formātā, tiks pasniegtas balvas labākajām filmām un profesionāļiem, kā arī īpašās balvas, tajā skaitā “Latvijas Mobilā telefona” balva labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai, Sabiedrisko mediju portāla LSM.lv skatītāju balva, “Kino Rakstu”, “Rīgas namu”, “Dienas” un citas balvas. 

Šogad žūrijā darbojas Aija Bērziņa, Latvijas Kinoproducentu asociācija, Kaspars Braķis, Latvijas Kinooperatoru ģilde, Elita Kļaviņa, aktrise režisore, Rolandas Kvietkauskas, LT, bij. Lietuvas Kinocentra vadītājs, Arūnas Matelis, LT, režisors, Juris Poškus, režisors, Ieva Viese-Vigula, FIPRESCI Latvija. Savukārt, skatītājiem par savu mīļāko filmu ir iespēja nobalsot portālā LSM.lv no 22. oktobra līdz 12. novembrim plkst. 23:59.

2016. gadā “Lielais Kristaps” ieguvis Nacionālās balvas statusu, un šogad balvas pasniegs 32. reizi. Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta – “Latvijas Mobilais telefons”, Rīgas dome un “LG Electronics Latvia”, sadarbojas – “Rīgas nami”, “Splendid Palace”, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīvs, LKA Nacionālā filmu skola, Rīgas Kinomuzejs, viesnīca “Neiburgs”, “Valmiermuiža”, “Cafe Film Noir”, “Prestige Cuvee”, “Mitto”, informē – Latvijas televīzija, sabiedrisko mediju portāls LSM.lv, “Diena”, “Kultūras Diena”, “Kino raksti”, “IEVA” un “Cālis”. 

Biļešu cenas kinoteātrī “Splendid Palace”
Īpašie seansi (pirmizrādes, atklāšanas pasākums) – 6,50 EUR
Citi seansi – 5,00 EUR
Studentiem, uzrādot ISIC karti, studentu apliecību  – 4,50 EUR
Skolēniem, pensionāriem, 3. grupas invalīdiem, uzrādot apliecību – 3,50 EUR

Bērnu, ģimenes seansi – 3,00 EUR

Studentu filmu seanss Tallinas ielas kvartālā “Tu jau zini Kur” un dokumentālo filmu programma vietnē Filmas.lv - bez maksas. Saistītie raksti