Izziņo Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominantus un programmu

Šodien, 8. oktobrī, klātesot Latvijas Republikas kultūras ministram Naurim Puntulim, tika paziņoti šī gada Nacionālās kino balvas nominanti un izziņota programma.

Preses konferencē piedalījās arī Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, Latvijas Kinemotogrāfistu Savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, Latvijas Kinoproducentu asociācijas prezidente, “Lielā Kristapa” atlases komisijas pārstāve Aija Bērziņa un “Lielā Kristapa” producente Marta Bite.

“Lielā Kristapa” producente Marta Bite norādīja: “Ārkārtējā situācija ir ietekmējusi gan filmu uzņemšanu, gan filmu skatīšanos, grūti laiki ir kinoteātriem visā pasaulē, un mēs nezinām, kā attīstīsies situācija, tāpēc “Lielais Kristaps” šogad pārdzīvo. Mēs ceram, ka pasauli nepārņems mājoklī ar vebkameru radīts saturs, ko cilvēki vēro savos mazajos ekrānos. Mēs esam par kino, kas spēj vēstīt, iedvesmot un likt pārdzīvot, un ticam, ka labākā kino skatīšanās pieredze ir tieši kinoteātrī. Mēs ticam, ka filmu nozare un līdz ar to arī “Lielais Kristaps” šo pārbaudījumu pārdzīvos.”

Kultūras ministrs Nauris Puntulis: “Par spīti notiekošajam, kino nozarē notiek arī labas lietas, tostarp papildu, ārkārtas finansējums, kas ļaus realizēties visneiedomājamākajām idejām. Saku lielu paldies visiem kolēģiem, kuri dara visu, lai kino notiek.”

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma: “Kino nozarei, tāpat kā daudzām citām nozarēm, šīs ir bijis un joprojām ir sarežģīts gads. Tomēr tas ir bijis un joprojām ir intensīvs laiks - jau no vasaras vidus atsākās aktīvs darbs filmēšanas laukumos. Jau nofilmētas vairākas spēlfilmas (“Tizlenes”, “Mīlulis”, “Samuela ceļojums”), sākta vairāku filmu (“Mātes piens”, “Jumprava – lielais notikums”) filmēšana. Par spīti pandēmijai tiek īstenoti arī vairāki apjomīgi ārvalstu filmu projekti, kuros piedalās Latvijas profesionāļi. Šādā sarežģītā gadā nozares sasniegumu, proti, filmu vērtējums, ir tikpat būtisks kā citus gadus un pat vēl būtiskāks. Katrai balvai - arī “Lielajam Kristapam” - ir potenciāls veicināt filmu atpazīstamību, kas ir īpaši nozīmīgi gadā, kad teju pusgadu nefunkcionēja kinoteātri. Šis ir laiks, kad Latvijas kino nozarei ir nepieciešams skatītāju atbalsts – skatieties Latvijas filmas un jo īpaši Lielajam Kristapam nominētās filmas!

Tomēr šogad Latvijas filmu nozare ir saņēmusi gan īpašu atbalstu - ārkārtas finansējumu, gan apguvusi prasmes rīkot kino festivālus arī tiešsaistes platformās. Arī daļa no “Lielā Kristapa” filmu programmas - dokumentālās filmas - būs pieejam portālā www.filmas.lv – bez maksas un visā Latvijā.”

Kinematogrāfistu Savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova: “Lai arī šogad filmu veidošanu un īpaši skatīšanos kavēja pandēmija, esmu priecīga par to, ka filmdari nepadodas un mums ir spēcīga un interesanta programma. Paldies par neatlaidību un izturību! Festivāla laikā mūs gaida arī vairākas filmu pirmizrādes. Bet balvas par mūža ieguldījumu laureāts šogad ir izcilais kinooperators un pedagogs, Latvijas Kultūras akadēmijas goda profesors Kalvis Zalcmanis. Viņš bija viens no Filmu nozares apmācību programmas dibinātājiem un veidotājiem. Mūsu kinooperatoru nu jau vidējā paaudze ir viņa audzēkņi, un Meistara pieredze un uzstādītie kvalitātes kritēriji ir redzami viņu darbos – mūsu filmās, kurās “bilde” ir patiesi laba.” Goda seanss notiks 13. novembrī sadarbībā ar Valsts Kinofonofotodokumentu arhīvu un tajā izrādīs trīs filmas, kurām Kalvis Zalcmanis ir operators: “Džemma” (1986, režisore Laima Žurgina), “Virsdiriģenti” (1985, režisors Ansis Epners) un “Mūžs” (1972, režisors Hercs Franks).

Latvijas Kinoproducentu asociācijas prezidente, “Lielā Kristapa” atlases komisijas pārstāve Aija Bērziņa: “Gribu paust prieku arī no kino veidotāju puses, ka “Lielais Kristaps” notiks. “Lielais Kristaps” ir svētki arī pašiem kino veidotājiem, kad varam redzēt, kas padarīts, un izdarām secinājumus. Šogad nominantu saraksts ļoti labi parāda situāciju, kādā atrodamies - tika pieteiktas vien 63 filmas, un tas saistīts ar kovid un finansējuma kritumu pēc simtgades programmas. Lielākais izaicinājums bija nominācijā “Labākā aktrise”, jo vērtētāji secināja, ka trūkst sieviešu lomu atveidotāju.”

“Lielo Kristapu” šogad atklās ar Mārtiņa Grauda filmu “Koku opera”, kas ir Annas Ķirses laikmetīgā opera Somijas mežos. Kā ierasts, “Lielā Kristapa” programmā iekļautas arī pirmizrādes. 13. novembrī pirmizrādi svinēs Ivo Brieža dokumentālā filma “Homo Sovieticus”, kas ir pētījums par mūsu kopīgo vēsturi vēlīnajos padomju gados, un 14. novembrī - jaunākas režisoru paaudzes režijas kopdarbs - dokumentālā filma “Klātbūtne” (režisori Liene Linde un Armands Začs) atklāj dažādu sieviešu pieredzi un pārdomas grūtniecības laikā.

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums “Lielais Kristaps” šogad norisināsies no 12. līdz 15. novembrim. Tas ir nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums, kas dod iespēju vienkopus redzēt un profesionāli izvērtēt Latvijas jaunākās filmas, kā arī godināt Latvijas kino tradīcijas. 2016. gadā “Lielais Kristaps” ieguvis Nacionālās balvas statusu, un šogad balvas pasniegs 32. reizi. Filmas būs iespējams skatīties kinoteātrī “Splendid Palace”, Tallinas ielas kvartālā un tiešsaistē - www.filmas.lv. 

Galvenais “Lielā Kristapa” notikums - balvu pasniegšanas ceremonija notiks svētdien, 15. novembrī. Svinīgo ceremoniju, kurā tiks pasniegtas balvas labākajām filmām un filmu nozares profesionāļiem, kā arī īpašās žūrijas un sadarbības partneru balvas, tajā skaitā LMT Viedtelevīzijas balva labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai, skatītāji varēs vērot Latvijas televīzijas tiešraidē, LMT Viedtelevīzijā un lietotnē LMT Straume.

“Lielā Kristapa” programmā iekļautas gan filmas, kas kinoteātros jau izrādītas vai vēl joprojām tiek rādītas, gan arī pirmizrādes. Arī Kalvim Zalcmanim veltītā retrospektīvā programma būs skatāma gan klātienē, gan tiešsaistē - www.filmas.lv. Kā allaž, būs iespējams tikties ar filmu autoriem, atsevišķs seanss paredzēts pašiem mazākajiem skatītājiem (sestdienas, 14. novembra, rītā). Skatītājiem par savu mīļāko filmu būs iespēja nobalsot portālā “LSM” no 22.oktobra līdz 12.novembrim.

Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta Latvijas Mobilais telefons, Rīgas dome un LG Electronics Latvia, sadarbojas Splendid Palace, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīvs, Rīgas Kinomuzejs, viesnīca Neiburgs, Valmiermuiža, Cafe Film Noir, Prestige Cuvee.

08.10.2020.

Saistītie raksti

Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslā Varim Braslam

Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslā Varim Braslam

03.10.2019.

Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslā šogad tiks pasniegta režisoram Varim Braslam, vienam no atpazīstamākajiem vārdiem Latvijas kinemotogrāfā.

Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps 2020” nominanti

Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps 2020” nominanti

08.10.2020.

Izvirzīti šī gada Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" nominanti

"Lielā Kristapa" nominantu statistika

"Lielā Kristapa" nominantu statistika

08.10.2020.

Apkopta Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" nominantu statistika

Izziņo “Lielā Kristapa” programmu

Izziņo “Lielā Kristapa” programmu

30.10.2020.

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums “Lielais Kristaps” šogad norisināsies no 12. līdz 15. novembrim. Filmas būs iespējams skatīties kinoteātrī “Splendid Palace”, Tallinas ielas kvartālā un tiešsaistē - Filmas.lv.


Organizē

Kinosavienība NKC KM

Atbalsta

RD LMT Hannu Pro

Sadarbojas

SP Arhīvs Kino Muzejs Neiburgs Dzirkstošais Skrīveru Valmiermuiža Kalve Mitto Entresol

Informē

LTV LSM LR Diena Cālis Kino Raksti Santa