Izziņoti nacionālās kino balvas Lielais Kristaps 2016 pretendenti

13. septembrī Cafe Fim Noir notikušajā preses konferencē tika paziņoti Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps nominēto filmu un profesionāļu saraksts, starptautiskās žūrijas sastāvs.

Preses konferencē piedalījās:
Dace Melbārde, LR Kultūras ministre;
Vineta Verika, Rīgas nami valdes priekšēdētāja;
Dita Rietuma, Nacionālā kino centra vadītāja;
Ieva Romanova, Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja;
Bruno Aščuks, producents, Lielā Kristapa žūrijas pārstāvis;
Kristīne Matīsa, Lielā Kristapa atlases komisijas pārstāve;
Marta Bite, producente.

Nozīmīgākais un senākais Latvijas filmu nozares pasākums Nacionālais filmu festivāls Lielais Kristaps šogad norisinās no 6.-12. oktobrim. Lielais Kristaps tradicionāli ir pasākums, kas dod iespēju vienkopus redzēt un profesionāli izvērtēt Latvijas jaunākās filmas, kā arī godināt Latvijas kino tradīcijas. Festivāla laikā būs skatāma nominēto filmu programma, studentu filmu konkursa programma, kas šogad ir īpaši spēcīga, ārpus konkursa filmu programma, notiks seansi ar autoru piedalīšanos, pirmizrādes, diskusijas un citi pasākumi.

„Neatkārtojamu šo gadu padara izcilais režisors Jānis Streičs, kura lielo jubileju svinam visa gada garumā, un arī Lielā Kristapa atklāšanas programmā iekļauta Jāņa Streiča filma Svešās kaislības, kas atjaunota, pateicoties Nacionālā kino centra atbalstam. Mūsu meistars saņems balvu par mūža ieguldījumu kino mākslā, bet sabiedrībai būs iespēja caur daudzveidīgiem pasākumiem dziļāk iepazīt viņa talanta nianses, iespējams, rodot atbildi uz jautājumu - kā sasniegt izcilību un vienlaikus palikt ļoti tuvam un saprotamam savai tautai,” atklājot preses konferenci, uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde.

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma uzrunā minēja, ka Lielajā Kristapa šogad "būs vairāk profesionālisma un ekspertu" un cik svarīgi, ka Streiča jubileju sagaidīsim, parādot restaurētu filmas (Svešās kaislības, 1983) kopiju — šī filma ļauj atklāt režisoru negaidītā eksistenciālā kvalitātē. Filma Svešās kaislības būs skatāma Lielā Kristapa atklāšanā 6. oktobrī. Festivāla programmā sadarbībā ar biedrību Kultivators pirmo reizi īpašajā seansā vājredzīgajiem, kurā uz ekrāna notiekošo darbību pavada balss komentārs, būs skatāma arī Jāņa Streiča filma Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975).

Lielā Kristapa galvenie pasākumi notiks kinoteātrī Splendid Palace, kas vēsturiski ir Eiropas un Latvijas filmu mājvieta. Kā norādīja Rīgas nami valdes priekšēdētāja Vineta Verika, "kinoteātris Splendid Palace pēdējos gados ir kļuvis par nacionālā kino pirmizrāžu vietu". Lielajam Kritapam nominēto filmu izlase būs skatāma arī kinoteātrī Cinamon, jo šogad festivāla ģenerālsponsors ir tirdzniecības parks Alfa.

Lielā Kristapa balva kinematogrāfijā tika iedibināta 1977. gadā, un, pateicoties Latvijas Kultūras ministrijas atbalstam, ieguvusi nacionālās balvas statusu. Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova preses konferencē minēja, ka Kultūras Ministrijas (šogad Lielajam Kristapam ir nacionālās balvas statuss) atbalsts ir ļoti nozīmīgs, jo "tas parāda valsts uzmanību kultūras nozarēm". Svarīga ir arī ārvalstu žūrijas iesaistīšana filmu vērtēšanā — tas sniedz skatu no malas, kas mums tik ļoti nepieciešams.

Šogad Lielā Kristapa balvai pieteiktas vairāk nekā 70 filmas, tajā skaitā 6 pilnmetrāžas spēlfilmas, 12 īsmetrāžas spēlfilmas, 17 pilnmetrāžas dokumentālās filmas, 15 īsmetrāžas dokumentālās filmas, 6 animācijas un 18 studentu filmas. Pieteikto filmu izvērtēšana notiek divos posmos – vispirms atlases komisija, kuras sastāvā darbojās septiņi profesionālo organizāciju un institūciju ekperti, izvērtēja pieteiktās filmas pēc profesionāliem kritērijiem un izvirzīja trīs līdz piecus kandidātus Lielā Kristapa balvai 23 kategorijās. Kristīne Matīsa, Lielā Kristapa atlases komisijas pārstāve preses konferencē atzīmēja, ka šogad notika nevis mehāniska balsu skaitīšana, bet argumentēta izvēle un finālā "es lepojos ar šo nomināciju sarakstu". Festivāla laikā darbosies starptautiska žūrija, kas piešķir balvas labākajām filmām un labākajiem profesionāļiem. Žūrijas sastāvā šogad darbosies Latvijas un ārvalstu kino eksperti: Marina Ajaja (Maryna Ajaja), Sietlas Starptautiskā filmu festivāla pārstāve, Bruno Aščuks, producents, Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāvis, Zane Balčus, FIPRESCI Latvija pārstāve, Rīgas Kinomuzeja vadītāja, Andis Mizišs, režisors, Jānis Nords, režisors, Toms Maksorlijs (Tom McSorley), Kanādas Filmu institūta pārstāvis, Jūle Mare Rozīte, Traibekas Starptautiskā filmu festivāla pārstāve, Irma Simanskite (Irma Simanskyte), Lietuvas Nacionālā kino centra pārstāve.

Skatītājiem jau ir iespēja iesaistīties filmu vērtēšanā, piedaloties tautas balsojumā, kas no 13. septembra pieejams portālā Delfi.

Lielā Kristapa kulminācija, ko gaida gan nominanti, gan skatītāji, ir balvu pasniegšanas ceremonija, kas notiks 12. oktobrī kinoteātrī Splendid Palace un tiks pārraidīta Latvijas televīzijas pirmajā kanālā. Naudas balvu 2 000 eiro apmērā labākās spēlfilmas kategorijā piešķirs Lielā Kristapa atbalstītājs, tirdzniecības parks Alfa.

Vizuāli šogad Lielais Kristaps līdzinās oriģinālās koka balvas tēlam, ko 1977. gadā radījis tēlnieks Mārtiņš Zaurs. Statuju veido tēlniece Ligita Ulmane, bet bronzā figūras lej meistars Kārlis Alainis.

Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps rīko biedrība Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta Rīgas dome un tirdzniecības parks Alfa. Par Lielo Kristapu informē Latvijas televīzija, Latvijas Radio, Diena, Delfi.

Pilna filmu un pasākumu programma tiks publicēta 19. septembrī.

Marta Bite
producente
Lielais Kristaps
www.lielaiskristaps.lv
https://www.facebook.com/LielaisKristaps


Pieteikšanās preses akreditācijām līdz 22. septembrim, rakstot uz e-pastu .
Papildu informācija: Daniela Zacmane, tel.: 29171313

13.09.2016.

Saistītie raksti

 Lielais Kristaps paziņos nominantus

Lielais Kristaps paziņos nominantus

08.09.2016.

Lielais Kristaps aicina uz balvai nominēto filmu un profesionāļu saraksta publiskās paziņošanas preses konferenci otrdien, 13. septembrī plkst. 11.00 Splendid Palace, Cafe Film Noir (Elizabetes iela 61).

Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps 2016 nominanti

Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps 2016 nominanti

13.09.2016.

Lielā Kristapa preses konferencē 13.09. paziņots šī gada nominantu saraksts

Lielais Kristaps arī tirdzniecības parkā “Alfa”

Lielais Kristaps arī tirdzniecības parkā “Alfa”

29.09.2016.

Oktobrī, tirdzniecības parkā “Alfa” norisināsies vairākas Nacionālā filmu festivāla “Lielais Kristaps” aktivitātes.Lielā Kristapa atklāšana veltīta režisoram Jānim Streičam

Lielā Kristapa atklāšana veltīta režisoram Jānim Streičam

30.09.2016.

Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps festivāls tiks atklāts 6. oktobrī ar balvas pasniegšanu par mūža ieguldījumu kino mākslā meistaram Jānim Streičam.


Organizē

Kinosavienība NKC KM

Atbalsta

LMT Hannu Pro

Sadarbojas

SP BB Rental Cirks Entresol Mitto Arhīvs Kino Muzejs Valmiermuiža

Informē

LTV Radio LSM Santa Visual Media Diena K Diena K Raksti