Zināmi Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti, balva par mūža ieguldījumu - Ievai Romanovai

Raksta attēls

Ceturtdien, 4. janvārī, plkst. 11:00 BBstudios paviljonā Rīgā, Vagonu ielā 16 tika izziņoti Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti.

Preses konferencē piedalījās: Latvijas Republikas Kultūras ministre Agnese Logina, Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” producente Marta Bite, Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” spēlfilmu un animācijas filmu atlases komisijas eksperte Kristīne Simsone, Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” dokumentālo filmu atlases komisijas eksperts Uģis Olte.

Visvairāk – divpadsmit – nomināciju saņēmusi daudzsēriju filma “Padomju džinsi”, kas pirmizrādi piedzīvos janvārī, deviņas nominācijas piešķirtas spēlfilmai “Melnais samts”, bet nominācijām bagātākā dokumentālā filma ir “Latvijas kods. Einaratīvs”, kas uz balvu pretendē sešās kategorijās. Turpmāko mēnesi nominantus vērtēs starptautiska žūrija, un uzvarētāji tiks paziņoti balvas pasniegšanas ceremonijā 4. februārī.

Šogad balva par mūža ieguldījumu tiks piešķirta filmu māksliniecei un ilggadējai Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētājai Ievai Romanovai. Romanova sāka darbu Rīgas Kinostudijā 1978. gadā kā māksliniece-inscenētāja un kopš tā laika ir saņēmusi piecus “Lielos Kristapus” par labāko mākslinieka darbu. Viņas attiecības ar nacionālo kino balvu ir nozīmīgas arī citā ziņā – no 1999. līdz 2023. gadam Romanova kā LKS vadītāja bija arī “Lielā Kristapa” organizēšanas priekšgalā.

Kopumā šogad balvai pieteiktas 88 filmas, tostarp 35 pilnmetrāžas, 9 daudzsēriju filmas un 44 īsfilmas. Lielā pieteikumu skaita dēļ profesionālo institūciju izvirzītie eksperti darbojās divās atlases komisijās: vienā spēlfilmām un animācijas filmām, otrā – dokumentālajām filmām. Spēlfilmu un animācijas filmu komisijā bija režisors Andis Mizišs, kinokritiķe Kristīne Simsone, scenāriste Aiva Birbele, režisore Dace Pūce, operators Jānis Eglītis, skaņu režisors Jevgenijs Kobzevs, mākslinieks Juris Žukovskis, kinokritiķe Elīna Reitere, animācijas filmu producente Sniedze Kāle un Nacionālā kino centra pārstāve Agnese Zapāne. Savukārt dokumentālo filmu komisijā strādāja režisore Ieva Ozoliņa, režisore Dzintra Geka, režisors Uģis Olte, operators Dainis Juraga, kinokritiķe Anita Uzulniece un Nacionālā kino centra pārstāve, filmu nozares informācijas speciāliste Kristīne Matīsa.

Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” rīko biedrība “Latvijas Kinematogrāfistu savienība” sadarbībā ar Nacionālo Kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta Rīgas dome, sadarbības partneri Latvijas Mobilais telefons un BB Rental.

Foto: Agnese Zeltiņa

Saistītie raksti