Lielā Kristapa atklāšana veltīta režisoram Jānim Streičam

Raksta attēls

Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps festivāls tiks atklāts 6. oktobrī ar balvas pasniegšanu par mūža ieguldījumu kino mākslā meistaram Jānim Streičam.

Režisors Jānis Streičs šogad Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps atklāšanā 6. oktobrī saņems kino balvu Lielais Kristaps par mūža ieguldījumu kino mākslā. Godinot Latvijas kino meistara Jāņa Streiča jubileju, Nacionālais kino centrs ir atjaunojis vienu no spēcīgākajām režisora filmām Svešās kaislības (1983), kas pilnā krāšņumā, latviešu valodā būs skatāma Lielā Kristapa atklāšanā. Festivāla programmā sadarbībā ar biedrību Kultivators pirmo reizi īpašajā seansā vājredzīgajiem, kurā uz ekrāna notiekošo darbību pavada balss komentārs, būs skatāma arī Jāņa Streiča filma Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975). Filmu restaurācijas darbu vadītājs Roberts Vinovskis (studija "Lokomotīve") stāsta: "Mūsdienu tehnoloģijas nereti ļauj, piemēram, filmas attēlu padarīt vēl košāku un krāsaināku, kā tā ir bijusi, taču restaurācijas uzdevums ir iespējami precīzi atjaunot filmas sākotnējo izskatu, nevis to “uzlabot”. Abu filmu restaurācijā ir piedalījies arī režisors Jānis Streičs un filmas “Mans draugs - nenopietns cilvēks” restaurācijā arī tās operators Miks Zvirbulis."

Meistars ir daudzkārtējs Lielā Kristapa laureāts – balva piešķirta par labāko režiju filmām “Teātris” (1978), “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” (1981), “Cilvēka bērns” (1991), balva par labāko scenāriju tikusi filmām “Teātris” un ”Cilvēka bērns”, labākā filma kolēģu balsojumā – “Vecās pagastmājas mistērija” (2000); balvas kā labākie aktieri saņēmuši Romualds Ancāns par galveno un savu pēdējo lomu filmā “Rūdolfa mantojums” (2010) un Renārs Kaupers par lomu filmā “Vecās pagastmājas mistērija”. 1986. gadā aktrisei Inārai Sluckai piešķirts Lielais Kristaps par leitnantes Astras lomu kara drāmā "Tikšanās uz Piena ceļa" (1985), bet 2005. gadā Akvelīna Līvmane saņēma Kristapu par turīgās mājsaimnieces Astras Vītolas lomu TV filmā "Rudens rozes" (2004). 

Attēlā:

Jānis Streičs ar Lielo Kristapu, ko saņēma par filmu Limuzīns Jāņu nakts krāsā. No labās – Streičs, viņa sieva Vida, Lielais Kristaps, filmas operators Harijs Kukels, Streiča un Vidas meita Viktorija (redzama arī filmā “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”), Kukela sieva Skaidrīte Sila, filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” kostīmniece.

Foto: Jāņa Streiča personiskais arhīvs

Saistītie raksti