“Lielā Kristapa” norise

Raksta attēls

Nacionālā kino balva “Lielais Kristaps” norisināsies no 23. līdz 27. februārim, un tās programma skatāma klātienē - festivāla mājās-kinoteātrī “Splendid Palace”, kur notiks arī diskusija “Latvijas kino. Jaunie laiki” un varēs aplūkot Mūža balvas ieguvējai, kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai veltītu izstādi.

Tiešsaistē www.filmas.lv būs skatāma retrospekcijas filmu programma un studentu filmu konkurss. Svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju no “Hanzas perona” tiešraidē pārraidīs “LSM” un “LTV”.

“Lielā Kristapa” notikumus aizsāks diskusija “Latvijas kino. Jaunie laiki”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju un portālu “Kino Raksti”. Tā notiks 23. februārī plkst. 15:00 un tiešraidē būs skatāma gan “Lielā Kristapa” “Facebook” lapā, gan “LSM”. Diskusijas pirmajā daļā piedalīsies fundamentālā pētījuma par neatkarīgās Latvijas kino “Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990-2020” veidotāji un autori Inga Pērkone, Dita Rietuma, Dāvis Sīmanis, Zane Balčus, Ieva Viese-Vigula, un to moderēs producents Uldis Cekulis. Diskusijas otrā daļa veltīta Latvijā tapušajām pēdējo gadu filmām, un tajā piedalīsies kinokritiķe un kinoteātra “Splendid Palace” kuratore Daira Āboliņa, producente Alise Ģelze, režisors un producents Matīss Kaža, LMT Viedtelevīzijas satura vadītāja Anna Rozenvalde, producents Guntis Trekteris, Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma. Sarunu vadīs “Kino Rakstu” galvenā redaktore Kristīne Matīsa.

Klātienes pasākumi kinoteātrī “Splendid Palace” notiks “zaļajā režīmā” - tos varēs apmeklēt ar derīgu Covid-19 vakcīnas vai pārslimošanas sertifikātu. Kino programmu atklās 24. februārī plkst. 18:00 ar ārpuskonkursa pirmizrādi - Armanda Zvirbuļa režisētās daudzsēriju mākslas filmas “Krimināllieta iesācējam” pirmajām divām sērijām. Pulksten 19:00 “Splendid Palace” Mazajā zālē skatāma Latvijas un Čehijas kopproducētā dokumentālā filma “Gorbačovs. Paradīze” (režisors Vitālijs Manskis), kas “Lielajam Kristapam” nominēta piecās kategorijās.

25. februārī pirmizrādes svinēs divas filmas. Plkst. 18:00 demonstrēs Ivara Zviedra dokumentālo filmu “Uz neredzīti, Brasa!”, kas atklāj dzīvi aiz Brasas cietuma vārtiem un “Lielajam Kristapam” nominēta trīs kategorijās. Seansā pulksten 20:00 - Mārča Lāča sirreālās komēdijas “Revolūcija” pirmizrāde. Mazajā zālē plkst. 17:30 demonstrēs Matīsa Kažas īsternu “Wild East. Kur vedīs ceļš”, kas kandidē uz sešām “Lielā Kristapa” balvām, pulksten 19:30 - Rebekas Lamaršē-Vadelas un Dāvja Sīmaņa filmu “viss reizē zied”, kas paver Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA2) aizkulises un Nacionālajai kino balvai nominēta divās kategorijās.

26. februārī plkst. 13:30 skatāma Martas Elīnas Martinsones debijas filma “Tizlenes”, kas “Lielajam Kristapam” nominēta 10 kategorijās, un plkst. 14:00 sāksies animācijas seanss, kurā iekļautas sešas īsfilmas. Latvijas pirmizrādes piedzīvos ārpuskonkursa filma “Dusmukule” (režisore Dace Rīdūze) un “Lielā Kristapa” nominantes “Diendusa” (Nila Skapāna pēdējā filma) un “Čuči čuči” (režisore Māra Liniņa), kas bija iekļauta Berlīnes kino festivāla programmā. Animācijas filmu seansā iekļautas arī “Lielajam Kristapam” nominētās filmas “Trubā” (režisors Jurģis Krāsons), “Comeback” (režisors Vladimirs Leščovs) un “Goda sardze” (režisors Edmunds Jansons). Pulksten 15:30 Mazajā zālē demonstrēs Lailas Pakalniņas filmu “Spogulī” (10 nominācijas “Lielajam Kristapam”), plkst. 16:00 Lielajā zālē - pirmizrāde Andreja Verhoustinska dokumentālajai filmai “Delle” par mākslinieci Birutu Delli, kas “Lielajam Kristapam” nominēta trīs kategorijās. Plkst. 17:30 demonstrēs Alesandro Rosellīni dokumentālo filmu-ģimenes portretu “Es piedzimu Rosellīni” (viena nominācija “Lielajam Kristapam”), un plkst. 19:30 - Daces Pūces debijas filmas “Bedre” seanss (filma nominēta astoņās kategorijās). Studentu un īsfilmu programma skatāma divos seansos (plkst. 18:00 un 20:00) un tajā demonstrēs astoņas filmas. 1. daļā iekļauta filmas “Flauta” (režisors Intars Rešetins, pirmizrāde) un studentu konkursa filmas “Profesors un Gena” (režisore Elza Gauja), “Bezfilma” (režisors Rūdolfs Anže), un “Mia” (režisors Emīls Alps). 2. daļā - Ilzes Burkovskas-Jakobsenas īsfilmas “Atseko man” pirmizrāde un studentu konkursa filmas - “Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas. 1. daļa” (režisore Lāsma Bērtule) , “Priekuļu miljonāri” (režisore Līva Polkmane) un “Negaiss” (režisors Jāzeps Podnieks).

Kinoteātrī “Splendid Palace” būs apskatāma arī kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai, kurai šogad pasniegs “Lielo Kristapu” par mūža ieguldījumu, veltīta izstāde.

Tiešsaistē plaša “Lielā Kristapa” programma no 24. februāra līdz 5. martam skatāma portālā www.filmas.lv, un tā sadalīta vairākās apakšprogrammās.

Astoņas dažādos laikos tapušas filmas ļauj novērtēt kostīmu mākslinieces Ievas Kundziņas, kura šogad saņems “Lielo Kristapu” par mūža ieguldījumu, talantu: “Četri balti krekli” (1967), “Ceplis” (1972), “Dāvana vientuļai sievietei” (1973), “Puika” (1977), “Agrā rūsa” (1979), “Akmeņainais ceļš” (1983), “Sprīdītis” (1985) un “Maija un Paija” (1990).

Programma “Viņi ir ar mums” godina spilgtas Latvijas kino personības, kuru dzīves pārtrūka 2021. gadā. Šajā programmā iekļautas filmas “Skumjš stāsts par māsu Keriju” (režisors Ansis Bērziņš, 1978), “Burvīga diena” (režisors Nils Skapāns, 2010) un “Pavasaris” (2000, režisors Nils Skapāns), “Teritorija. Vija Celmiņš” (režisors Olafs Okonovs, 2014), “Vakara variants” (galvenajā lomā - Astrīda Kariša, 1980), “Varmācības meditācija” (galvenajā lomā - Armands Reinfelds, 1993), “Keep Smiling!” (režisors Askolds Saulītis, 2003) un “Puika” (mūzikas autors - Mārtiņš Brauns, 1977).

No 27. februāra līdz 5. martam vietnē www.filmas.lv būs skatāma arī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas studentu filmu izlase: “Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas. 1. daļa” (režisore Lāsma Bērtule), “Mia” (režisors Emīls Alps), “Negaiss” (režisors Jāzeps Podnieks), “Priekuļu miljonāri” (režisore Līva Polkmane) un “Profesors un Gena” (režisore Elza Gauja).

Latvijas filmu nozares vadošā institūcija - Nacionālais Kino centrs - savu 30 gadu jubileju svin ar atskatu atjaunotās valsts filmu nozares vēsturē, portālā filmas.lv ar ekspertu balsojuma palīdzību apkopojot nozīmīgākās filmas katrā no trim desmitgadēm. Katras desmitgades filmu izlasei pievienots arī apraksts par konkrētā perioda būtiskākajām iezīmēm un laikmeta kontekstu. https://www.filmas.lv/nkc30/#

Uz Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” skatītāju simpātiju balvu šogad pretendē 22 filmas, kas nominētas kategorijās “Labākā pilnmetrāžas spēlfilma”, “Labākā īsmetrāžas spēlfilma“, “Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma”, “Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma”, “Labākā daudzsēriju filma” un “Labākā animācijas filma”. Balsojums norit portālā LSM līdz 25. februāra pulksten 23.59: https://www.lsm.lv/balsojums-lielais-kristaps. Balsot par saviem favorītiem iespējams vienu reizi dienā, autorizējoties ar savu sociālo mediju profilu vai e-pastu. Skatītāju balsojuma uzvarētāju paziņos “Lielā Kristapa” balvu pasniegšanas ceremonijā 27. februārī, kad savas īpašās balvas pasniegs gan žūrija, gan Nacionālās kino balvas partneri.

Atklāšanas nedēļā “Lielais Kristaps” ieguvis savu šķirkli Nacionālajā enciklopēdijā, radot iespēju visplašākajai auditorijai iegūt zināšanas par balvas vēsturiskajiem aspektiem. Nacionālā enciklopēdija, kas Latvijas Nacionālās bibliotēkas paspārnē un ar Kultūras ministrijas atbalstu tiek veidota elektroniskajā vidē, ir laikmetīgs, plašs un pastāvīgā attīstībā esošs drošticamu zināšanu resurss, enciklopēdija ir pielāgota arī lietošanai mobilajā vidē. Šķirkļus Nacionālajai enciklopēdijai sagatavo attiecīgo nozaru speciālisti, un “Lielā Kristapa” šķirkļa autore ir kinovēsturniece Kristīne Matīsa, kas apkopojusi Latvijas Kinematogrāfistu savienības arhīvā un citos avotos iegūstamo informāciju. “Lielā Kristapa” šķirklis aptver detalizētu informāciju par balvas pirmsākumiem un vēsturisko attīstību, par vērtēšanas sistēmu un principu transformāciju, par balvas dizaina un norises laika izmaiņām laika gaitā. Šķirklī analizēta arī “Lielā Kristapa” laureātu statistika balvas 45 gadu vēsturē (līdz 2020. gadam ieskaitot), un enciklopēdijā var uzzināt, piemēram, ka labāko filmu kategorijā visvairāk “Lielo Kristapu” ieguvuši režisori Roze Stiebra (6 apbalvotas filmas), Laila Pakalniņa (5 filmas), Varis Brasla, Juris Podnieks, Vladimirs Leščovs (katram 4 filmas), bet kinoprofesiju kategorijās balvu skaita ziņā līderi ir komponists Mārtiņš Brauns (8 balvas), skaņu režisors Anrijs Krenbergs (7 balvas), operatori Dāvis Sīmanis seniors un Gints Bērziņš (katram 6 balvas), kinomāksliniece Ieva Romanova (5 balvas), montāžas režisore Liene Bāliņa (4 balvas), aktieris Andris Keišs (4 balvas) un citi. Pēc šāgada “Lielā Kristapa” noslēguma ceremonijas Nacionālās enciklopēdijas šķirklis tiks papildināts ar jauno laureātu sarakstu.

“Lielā Kristapa” noslēguma ceremonija notiks 27. februārī “Hanzas peronā”, un tiešraidē to translēs LSM un Latvijas Televīzija.

Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” rīko biedrība Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un Latvijas Republikas Kultūras ministriju, atbalsta Rīgas dome, “Latvijas Mobilais telefons” un “Hannu Pro”. “Lielā Kristapa” partneri: “Splendid Palace”, Latvijas Nacionālais arhīvs, Rīgas Kino muzejs, “Neiburgs”, “Amber Distribution Latvia”, “Skrīveru saldumi”, “Valmiermuiža”, “Mitto”, “Masterprint”, “Kalve” un “Entresol”, informatīvais atbalsts: Latvijas Televīzija, LSM, “Cālis”, “Diena”, “Kultūras Diena”, “Kino Raksti” un “Santa”.

Saistītie raksti