Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” laureāti 2023

Raksta attēls

Balvu pasniegšanas cermonijā paziņoti "Lielā Kristapa" laureāti.

Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslā

Ieva Romanova

Balvu atbalsta Hannu Pro 

Labākā pilnmetrāžas spēlfilma

Pastkarte no Romas, Picture House

Labākā īsmetrāžas spēlfilma

Resistance is Futile, White Picture

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma 

Viss būs labi, Ego Media

Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma 

Latvijas kods. Pilnmēness serenāde, Tritone Studio, Latvijas Televīzija 

Labākā animācijas filma

Sirds likums, Studija Lokomotīve

Žūrijas atzinība 

Par lakonisku un precīzu stāstu, kas dziļi aizkustina, trausli un eksistenciāli būtiski atainojot Latgales tradīcijas.  

Beigu beigas, režisore Linda Stūre 

Labākā daudzsēriju filma

Padomju džinsi, Tasse Film

Labākā debijas filma

Elpot zem ūdens, rež. Ronalds Mežmačs

Labākais spēlfilmas režisors

Aiks Karapetjans (Bezkaunīgie)

Labākais scenārists

Staņislavs Tokalovs, Teodora Markova, Valdemars Kalinovskis (Padomju džinsi)

Labākais spēlfilmas operators

Jurģis Kmins (Bezkaunīgie)

Labākā aktrise

Ērika Eglija-Grāvele (Mana brīvība)

Labākais aktieris

Kārlis Arnolds Avots (Padomju džinsi)

Labākā aktrise otrā plāna lomā

Sabīne Tīkmane (Melnais samts)

Labākais aktieris otrā plāna lomā

Darius Meškauskas (Mana brīvība)

Labākais mākslinieks

Aldis Meinerts (Bezkaunīgie)

Labākais kostīmu mākslinieks

Jānuss Vahtra, Berta Vīlipsone (Neredzamā cīņa)

Labākais grima mākslinieks

Gunda Zvirbule (Mātes piens)

Labākais dokumentālās filmas režisors

Marta Herca (Mēs tikai tagad sākam)

Labākais dokumentālās filmas operators

Jevhens Titarenko, Ivans Fomičenko (Austrumu fronte)

Labākais animācijas režisors

Roze Stiebra (Sirds likums)

Labākais animācijas mākslinieks

Aleksejs Naumovs (Sirds likums)

Labākais komponists

Ivars Arutjunjans (Bezkaunīgie) 

Labākais skaņu režisors

Ģirts Bišs (Beigu beigas)

Labākais montāžas režisors

Stefans Stabenovs (Viss būs labi) 

Labākā studentu filma 

Mana bērnības ķermeņa atzīšanās, rež. Emīlija Karetņikova

Nacionālās kino balvas pasniegšanas ceremonija notika svētdien, 4. februārī, Dailes teātrī, tiešraidē LTV un LSM. Režisors Matīss Kaža, vadītāji Agnese Budovska un Matīss Budovskis, piedalījās Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās filmu skolas studenti. Vakarā tika apbalvotas labākās filmas un filmu nozares profesionāļi, kā arī pasniegtas īpašās balvas. 

Skatītāju balvu saņēma režisores Ināras Kolmanes spēlfilma “Mātes piens”. Balvas ieguvēju noteica skatītāju balsojums, kas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv notika no 12. janvāra līdz 2. februārim. Balsojumā šogad piedalījās 31 kino darbs – visas filmas, kas nominētas kādā no "Lielā Kristapa" balvas kategorijām un līdz balsojuma sākumam tikušas publiski izrādītas.

Starptautiskās Kinokritiķu federācijas FIPRESCI Latvijas nodaļas balva izsenis tiek piešķirta jaunas kino valodas meklējumiem vietējā kino ainavā. Balvu šogad saņēma spilgts, metaforu uzlādēts darbs, kas atgādinājis, ka ne tikai kino ir atmiņas nesējs, bet arī mūsu ķermenis. Mūsu ķermeniskā atmiņa ir personīga, emocionāli intensificēta un subjektīva, bet filmā tā izkāpj ārpus individuālā, tādējādi katalizējot Latvijas sabiedrībā sarunu par personīgo robežu pārkāpšanu, uzticības izmantošanu un autoritāšu neaizskaramību. FIPRESCI Latvijas nodaļas balvu saņem režisore Emīlija Karetņikova par mākslinieciski ietilpīgo īsfilmu, kas izceļ gan personiskos, gan sociālos aspektus darbā "Mana bērnības ķemeņa atzīšanās".

Portāla Kino Raksti speciālbalvu saņēma filma, kuras rosinātās diskusijas Kino Rakstu lapās ir atbalsojušās ļoti plašos un dažādos portāla lasītāju lokos.  Šīs filmas vērīgais skatiens uz Latvijas ikdienas realitāti atgādina, ka kinodarbiem nav jābūt ērtiem, bet tie var palīdzēt veidot sabiedrību, kas saprot dziļāk un plašāk. Lai Kino Rakstu dāvinātais gaismas slēdzis palīdz nest gaismu Latvijas sabiedrībai arī turpmāk! – balvu saņem režisors Staņislavs Tokalovs un filma „Viss būs labi”.

“Latvijas Mobilais Telefons” pasniedza balvu “Gada inovācija kino mākslā” režisorei Betijai Zvejniecei par jaunu formu un risinājumu meklējumiem filmā “Latvijas kods. Einaratīvs”.

SIA “Rīgas nami” pasniedza kinoteātra “Splendid Palace” balvu “Skatītāju izvēle” filmai “Mātes piens”, režisore Ināra Kolmane. 

“Valmiermuiža” pasniedza balvu – ielūgumu uz Valmiermuižas etnomūzikas festivālu seriāla "Kolektīvs" radošajai komandai. 

Par perfektu mūsdienu vīrieša portretu filmā "Saule spīd 24 stundas” portāls Santa.lv Andrim Keišam pasniedza digitālā žurnāla “Santa+” mūža abonementu.

Laikraksta “Diena” izdevuma “Kultūras Diena un izklaide - KDI” balva speciālbalvu saņēma režisore Elita Kļaviņa par dokumentālo filmu "Iļģuciema māsas”. Balvā abonements digitālā laikraksta “Diena”, izdevuma “Kultūras Diena un izklaide - KDI”, žurnāla “SestDiena” lasīšanai, kā arī informatīvais atbalsts izdevniecības izdevumos nākamajai filmai.

Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” rīko biedrība “Latvijas Kinematogrāfistu savienība” sadarbībā ar Nacionālo Kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta Rīgas dome, Latvijas Mobilais telefons un Hannu Pro. Sadarbības partneri BB Rental, Dailes teātris, Splendid Palace, K. Suns, LKA Nacionālā filmu skola, Latvijas Nacionālais arhīvs, Rīgas Kino muzejs, Valmiermuiža, Mitto Events, Ādažu čipsi, Pernaud Ricard. Informē Latvijas televīzija, Latvijas Radio, LSM, Santa, Visual Media, Kultūras diena un Kino Raksti. Saistītie raksti