Nedēļu pēc pazušanas kinoteātrī atrasta nozaudētā Lielā Kristapa statuete

Raksta attēls

Balva tiks atrgriezta filmas Oļegs īpašajā seansā 23. novembrī Splendid Palace

Kā iepriekš ziņots, pēc balvu pasniegšanas ceremonijas 12. novembra vēlā vakarā tika nozaudēta Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps statuete, ko par labāko operatora darbu saņēma spēlfilmas Oļegs operators Bogumils Godfrejovs. Šī statuete pazuda no galdiņa blakus Tasse Film radošajai grupai, kur atradās kopā ar abām pārējām statuetēm, ko saņēma filma Oļegs - par labāko otrā plāna lomu un labāko pilnmetrāžas spēlfilmu. Balva tiks atgriezta 23. novembrīplkst. 15.00 filmas Oļegs īpašajā seansā turpat kinoteātrī Splendid Palace

Katra statuete tiek izgatavota vienā eksemplārā, uz tās gravēts laureāta vārds. Balvas autore ir tēlniece Ligita Ulmane - Franckeviča, izgatavotājs Kārlis Alainis.

Lielais Kristaps ir senākā profesionālā balva Latvijā. Laika gaitā mainījies gan tās vizuālais tēls, gan filmu izvērtēšanas process.

Pirmā balva tika pasniegta 1977. gadā, tās autors ir tēlnieks Mārtiņš Zaurs. Sākumā tā bija ceļojošā balva, kuru piešķīra ikgadējā LKS kongresā, LKS biedru balsojuma rezultātā.

Pirmo Lielo Kristapu saņēma Aivara Freimaņa filma Puika. Uz figūras pamatnes iegravēja laureātfilmas nosaukumu. Uz nākamo balvu pasniegšanas ceremoniju Freimanim Kristaps bija jānogādā atpakaļ, lai to varētu saņemt Jānis Streičs par filmu Teātris.

Kopš 1998. gada Lielā Kristapa balva vairs neceļoja, trīs koka figūras glabājas Kinomuzejā un Kinematogrāfistu savienībā, bet laureāti saņēma nelielus jaunā tēlnieka Zigmunda Ozoliņa veidotus bronzas Kristapiņus. 2009. gadā līdzekļu trūkuma dēļ laureātiem tika pasniegti tikai figūras fragmenti. 2012. gadā balva iegūst jaunu veidolu - Lielā Kristapa siluets pulētas bronzas plāksnē ir caurskatāms - kā logs, kas rāda dzīvi un arī kino, autori mākslinieks Mārtiņš Mīlbrets un tēlnieks Kārlis Alainis.

2015. gada revolucionārajā situācijā Kristaps ieguva konstruktīvisma stilā veidotu logo un balvas dizainu, bet kopš 2016. gada tas atgriezies savā oriģinālajā tēlā, ar bērniņu uz pleca, airi un lukturi, lieta bronzā.

Nacionālā kino balva Lielais Kristaps ik gadu apkopo un novērtē labākās gada laikā Latvijā ražotās filmas, animācijas filmas un to veidošanā iesaistītos profesionālāļus. 2019. gads bija īpašs ar rekordlielu pieteikoto filmu skaitu, trim nominācijām pilnmetrāžas animācijas kategorijā un pirmo reizi, kad tiek izvirzīta kategorija par labāko TV filmu vai seriālu.

Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps rīko biedrība Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta Rīgas dome.

Saistītie raksti