Nolikums

           1. Vispārējie noteikumi

 1. 1.1. Nacionālais filmu festivāls un Nacionālā kino balva LIELAIS KRISTAPS ir Latvijas filmu skate, filmu vērtēšana, labāko noteikšana un balvu pasniegšanas ceremonija. 2019. gadā LIELAIS KRISTAPS norisinās 7.-12. novembrī.

  1.2. Festivāla mērķi ir izvērtēt un noteikt labākās Latvijas filmas, kas pirmizrādītas, sākot no 2018. gada 1. janvāra, demonstrēt tās plašai auditorijai, popularizēt Latvijas kino, veicināt dialogu starp kino nozari un skatītājiem, sabiedrības izpratni par kino mākslu.

  1.3. Festivālu LIELAIS KRISTAPS rīko biedrība „Latvijas Kinematogrāfistu savienība” (turpmāk – LKS) sadarbībā ar Nacionālo kino centru (turpmāk - NKC), balstoties uz līdzdarbības līgumu Nr. 2.1./51/2017 no 15.05.2017.

  1.4. LIELĀ KRISTAPA atlasei var tikt pieteiktas jebkura garuma Latvijas filmas - spēlfilmas, animācijas un dokumentālās filmas, t.sk. kopražojuma filmas, kuras uzņēmuši Latvijā reģistrēti filmu producenti (saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.586) vai neatkarīgi Latvijas filmu producenti un autori.

  1.5. Par Latvijas filmu uzskatāma filma, kas atbilst Filmu likuma 3. pantā minētajiem kritērijiem.

  1.6. Festivāla rīkotājiem ir tiesības pieņemt lēmumu izvērtēt tādas Latvijas autoru filmas, kas neatbilst Filmu likuma 3. pantā noteiktajiem kritērijiem.

  1.7. Īsmetrāžas filma ir filma, kuras garums ir līdz 50 minūtēm, ieskaitot. Pilnmetrāžas filma ir filma, kuras garums ir lielāks par 50 minūtēm.

  1.8. Debijas filma ir režisora pirmā filma, kas nav kādas izglītības iestādes ieskaites darbs.

  1.9. LIELĀ KRISTAPA ietvaros tiek rīkots Studentu filmu konkurss, kurā var pieteikt Latvijas studentu filmas, kas veidotas Latvijas vai ārvalstu filmu augstskolās.

  1. Pieteikšanās

  2.1. Filmas dalībai festivālā „LIELAIS KRISTAPS” piesaka filmu producenti vai autori no 2019.gada 15. jūnija līdz 15.augustam, aizpildot pieteikuma anketu vietnē www.lielaiskristaps.lv , kurā norādīta visa prasītā informācija par filmu un filmas elektroniskā adrese ar straumēšanas funkcionalitāti.

  2.2. Studentu filmu konkursā filmas var pieteikt to autori, producenti vai augstskolas. Katrs studentu filmu režisors var pieteikt vienu savu filmu katrā filmu veidā. Citi studentu filmu uzņemšanā iesaistītie radošo profesiju pārstāvji (operatori, mākslinieki utml.) var būt vairāku pieteikto studentu filmu autori. Balvu par labāko studentu filmu saņem filmas režisors.

  2.3. Festivālam pieņem filmas, kuru pirmizrāde Latvijā nav notikusi agrāk par 2018.gada 1.janvāri un tās nav piedalījušās 2018. gada LIELĀ KRISTAPA konkursā. Dalība citos filmu festivālos nav šķērslis filmu pieteikšanai LIELĀ KRISTAPA skatei.

  2.4. Festivāla laikā var rīkot filmu pirmizrādes, savlaicīgi to saskaņojot ar LIELĀ KRISTAPA rīkotājiem.

  2.5. Festivālam netiek pieņemtas reklāmfilmas, klipi, televīzijas raidījumi, kā arī filmas, kuras ir veidotas kā cita, nekinematogrāfiska darba sastāvdaļa.

  1. Filmu atlase un vērtēšana

  3.1. LIELĀ KRISTAPA rīkotāji izvērtē pieteikumu atbilstību festivāla Nolikumam. Filmas, kuras neatbilst Nolikumam, turpmāk netiek izvērtētas.

  3.2. Filmu vērtēšana notiek sekojošos posmos:

  3.2.1. No 2019. gada 15. augusta līdz 20.septembrim LIELAJAM KRISTAPAM pieteiktās filmas izvērtē 7 ekspertu komisija. Ekspertus izvirza nozares profesionālālās (nevaldības) organizācijas un institūcijas: Latvijas Kinematogrāfistu savienība, Latvijas Kinoproducentu asociācija, Latvijas Kino operatoru ģilde, Latvijas Filmu mākslinieku ģilde, FIPRESCI Latvijas nodaļa, Latvijas Animācijas asociācija, kā arī Nacionālais kino centrs.

  3.2.2. Pēc filmu noskatīšanās katrs eksperts rakstiski iesniedz savus priekšlikumus 3-5 filmas nominācijām „Labākā filma” un 3-5 pretendentus profesionālajām nominācijām. Nominācijas iegūst tās filmas un profesionāļi, kuri saņem visvairāk balsu. Nomināciju piešķiršana tiek apstiprināta ekspertu komisijas sanāksmē.

  3.2.2.1. Latvijas mazākuma kopprodukciju filmās profesionālo nomināciju kategorijās tiek vērtēts Latvijas Republikas pilsoņu, nepilsoņu un pastāvīgo iedzīvotāju radošais ieguldījums. Ārvalstu pilsonis var tikt nominēts, ja darbs veikts vienlīdzīgā sadarbībā ar Latvijas profesionāli tajā pašā profesijā un katra ieguldījums nav nodalāms no kopējā rezultāta (filmai ir 2 režisori, scenāristi vai tml.).

  3.2.3. Ja kādā no kategorijām pieteiktas mazāk nekā 3 filmas, to iekļaušanu konkursā pārceļ uz nākamo gadu.

  3.2.4. Filmas, kas ieguvušas nomināciju par labāko profesionālo sniegumu vai nomināciju „Labākā filma” tiek iekļautas LIELĀ KRISTAPA Konkursa skatē. Pārējās filmas var iekļaut festivāla Panorāmas skatē.

  3.2.5. Festivāla laikā Konkursa skates filmas vērtē neatkarīga žūrija 7 cilvēku sastāvā, ko izvirza 3.2.1. punktā minētās organizācijas un institūcijas.

  3.2.6. Pēc filmu noskatīšanās katrs žūrijas pārstāvis sapulcē izvirza pretendentus balvai “Labākā filma” un profesionālajām balvām. Lēmums tiek pieņemts, žūrijas locekļiem balsojot. Balvas iegūst filmas un profesionāļi, kuri saņem visvairāk balsu.

  1. Nominācijas un balvas

  4.1. Nominācijas tiek paziņotas līdz 2019.gada 15.oktobrim un pēc preses konferences publicētas festivāla mājas lapā www.lielaiskristaps.lv .

  4.2. LIELĀ KRISTAPA konkursa skatē tiek piešķirtas LIELĀ KRISTAPA balvas sekojošās kategorijās:

  • labākā pilnmetrāžas spēlfilma
  • labākā īsmetrāžas spēlfilma
  • labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma
  • labākā īsmetrāžas dokumentālā filma
  • labākā animācijas filma
  • labākā debijas filma
  • labākā TV filma vai seriāls

  4.3. LIELĀ KRISTAPA apbalvojumi tiek piešķirti labākajiem profesiju pārstāvjiem sekojošās kategorijās:

  • scenārists
  • spēlfilmas režisors
  • spēlfilmas operators
  • aktrise galvenajā lomā
  • aktieris galvenajā lomā
  • aktrise otrā plāna lomā
  • aktieris otrā plāna lomā
  • mākslinieks
  • kostīmu mākslinieks
  • grima mākslinieks
  • dokumentālās filmas režisors
  • dokumentālās filmas operators
  • animācijas filmas režisors
  • animācijas filmas mākslinieks
  • komponists
  • skaņu režisors
  • montāžas režisors

  4.4. Studentu filmu konkursa uzvarētājs tiek apbalvots ar Studentu konkursa balvu.

  4.5. Žūrijai ir tiesības samazināt apbalvojamo kategoriju skaitu vai apvienot tās, kā arī piešķirt īpašās balvas. Žūrijas lēmums ir galīgs un nav apstrīdams.

  4.6. Festivāla laikā tiek veikta skatītāju aptauja par labāko filmu. Filma, kura ieguvusi visaugstāko skatītāju vērtējumu, saņem Skatītāju balvu.

  4.7. LIELĀ KRISTAPA rīkotāji piešķir īpašo balvu par mūža ieguldījumu Latvijas kino mākslā.

  4.8. Konkursa balvas tiek pasniegtas LIELĀ KRISTAPA Noslēguma ceremonijā 2019. gada 12.novembrī.

  1. Filmu demonstrēšanas noteikumi

  5.1. Demonstrēšanai festivālā jāiesniedz filmas kopija DCP, Blue ray vai 35 mm formātā latviešu valodā, ar subtitriem angļu valodā, kopražojuma filmas – oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu vai angļu valodās. Kopijas jānogādā Latvijas Kinematogrāfistu savienībā, Elizabetes 49, Rīgā, LV1010 līdz 2019. gada 30.oktobrim.

  5.2. LIELĀ KRISTAPA rīkotāji patur tiesības Festivāla laikā un programmā iekļaut īpašus pasākumus un notikumus vai skates papildus šī Nolikuma noteikumiem.